BCAA- Aminokwasy rozgałęzione, czyli leucyna, izoleucyna, walina.
Aminokwasy BCAA hamują uszkodzenia mięśni podczas wysiłku, wzmacniają syntezę białek w organizmie, wpływają na transport tryptofanu, hamując syntezę serotoniny w mózgu, a jak wiadomo serotonina osłabia mięsnie. Stąd prosty wniosek , że ograniczenie syntezy serotoniny przyczynia się do opóźnienia wystąpienia zmęczenia wysiłkowego.
Podczas pracy, z mięśnia utleniana jest głównie leucyna (przy długotrwałych treningach spada jej poziom w mięśniach i we krwi) , służąc do syntezy ATP. Czyli część energii jaką dostarczamy organizmowi do pracy pochodzi z utlenionych mięśni. Żeby więc zapobiec katabolizmowi mięśniowemu możemy zastosować właśnie BCAA. Suplementacja aminokwasami BCAA hamuje rozpad białek w komórkach. Pozwala to ograniczać spalanie mięśnia. Ważne jest to zwłaszcza w sportach sylwetkowych. Stosowanie BCAA ma sens przy ilości 10-25g na dobę.
Wbrew panującemu przekonaniu suplementacja BCAA nie przyczynia się wprost do progresu formy w sporcie wytrzymałościowym , jakim jest kolarstwo. Jednak aminokwasy te działają antykatabolicznie, przyśpieszają regenerację, wspomagają utratę tłuszczów, pomagają w przyroście masy mięśniowej. W badanej grupie kolarzy trenujących kilka razy w tygodniu stwierdzono obniżony poziom leucyny. Dlatego warto uzupełniać aminokwasy rozgałęzione BCAA, których leucyna jest głównym składnikiem.
Zamiennie można zastosować izolat białka serwatkowego ze zwiększoną ilością BCAA , uzyskując podobny efekt. Zapotrzebowanie na leucynę zwiększa się wraz z wiekiem. W celu osiągnięcia reakcji anabolicznej, dzięki której dochodzi do wzmożonej syntezy białek, potrzeba go więcej niż w młodym wieku.
Stosowanie.
Najlepsze efekty uzyskuje się stosując BCAA następująco:
-rano
-wieczorem
-przed treningiem
-w czasie treningu
-po treningu