W okresie zimowym skupiamy się na treningach siłowych, ćwiczeń w strefie tlenowej, uprawianiu innych sportów : bieganie, pływanie, narciarstwo.
W okresie podstawowym rozwijamy wytrzymałość tlenową , siłę mięśniową.
W kolarskim planie treningowym, należy zawrzeć zwiększanie wytrzymałości tlenowej we wczesnym okresie przygotowań używamy strefy 2 tętna, badając odchylenie tętna od mocy. W miarę postępów treningowych moc powinna rosnąć, co świadczy o wzroście kondycji.
Kiedy kondycja jest dobrze rozwinięta przechodzimy do okresu rozbudowy , w którym rozwijamy wytrzymałość siłową, wytrzymałość beztlenową oraz moc eksplozywną.
Ostatnich kilka tygodni przed wyścigiem to okres BPS , w którym podnosimy formę
i obniżamy zmęczenie treningowe.
W okresie szczytowym skupiamy się na utrzymaniu gotowości wyścigowej. Utrzymanie dobrej formy wyścigowej może potrwać do 3 tygodni, ale im ten okres będzie dłuższy, tym większe ryzyko utraty kondycji spowodowane ograniczaniem treningów.
W okresie przejściowym w trakcie treningu kolarskiego schodzimy z obciążeń treningowych. Należy odpocząć fizycznie i psychicznie. Aktywność sportową pozostawiamy na niskim poziomie.
Chcesz otrzymać idealnie dopasowany do siebie kolarski plan treningowy? Cycling Academy zaprasza do skorzystania z oferty!