Suplementacja w sporcie. Part I – BCAA

 

BCAA- Aminokwasy rozgałęzione, czyli leucyna, izoleucyna, walina.

 

Aminokwasy BCAA hamują uszkodzenia mięśni podczas wysiłku, wzmacniają syntezę białek w organizmie, wpływają na transport tryptofanu, hamując syntezę serotoniny w mózgu, a jak wiadomo serotonina osłabia mięsnie. Stąd prosty wniosek , że ograniczenie syntezy serotoniny przyczynia się do opóźnienia wystąpienia zmęczenia wysiłkowego.

 

Podczas pracy, z mięśnia utleniana jest  głównie leucyna (przy długotrwałych treningach spada jej poziom   w mięśniach i we krwi) , służąc do syntezy ATP. Czyli część energii jaką dostarczamy organizmowi do pracy pochodzi z utlenionych  mięśni.  Żeby więc zapobiec katabolizmowi mięśniowemu  możemy zastosować właśnie BCAA. Suplementacja aminokwasami BCAA hamuje rozpad białek w komórkach. Pozwala to ograniczać spalanie mięśnia. Ważne jest to zwłaszcza w sportach sylwetkowych.  Stosowanie BCAA ma sens przy ilości 10-25g na dobę.

 

Wbrew panującemu przekonaniu suplementacja BCAA nie przyczynia się wprost do progresu formy w sporcie wytrzymałościowym , jakim jest kolarstwo.  Jednak aminokwasy te działają antykatabolicznie, przyśpieszają regenerację, wspomagają utratę tłuszczów, pomagają w  przyroście masy mięśniowej. W badanej grupie kolarzy trenujących kilka razy w tygodniu stwierdzono obniżony poziom leucyny. Dlatego warto uzupełniać aminokwasy rozgałęzione BCAA, których leucyna jest głównym składnikiem.

Zamiennie można zastosować izolat białka serwatkowego ze zwiększoną ilością BCAA  , uzyskując podobny efekt. Zapotrzebowanie na leucynę zwiększa się wraz z wiekiem. W celu osiągnięcia reakcji anabolicznej, dzięki której dochodzi do wzmożonej syntezy białek,  potrzeba go więcej niż w młodym wieku.

 

Stosowanie.

Najlepsze efekty uzyskuje się stosując BCAA następująco:

-rano

-wieczorem

-przed treningiem

-w czasie treningu

-po treningu

 

 

FORMULARZ KONTAKTOWY

Logo bez tła małe

 CYCLING ACADEMY – Grzegorz Kaźmierowski
Trener kolarstwa | Trener personalny | Dietetyk sportowy

ul. Kochanowskiego 17
63-000 Środa Wielkopolska
Tel. 502 512 250

e-mali: grzegorz@cyclingacademy.pl

 

© Copyright 2020 - SHARK CYCLING ACADEMY Grzegorz Kaźmierowski - All Rights Reserved | Realizacja DevDesign.pl

Trener Online